17TSR Oversized pulley wheel System manufacturers and suppliers | Kactus

17TSR tepërt rrotull rrota Sistemit

Përshkrim i shkurtër:

17TSR Carbon Fiber Bike Rear Derailleur Pulleys Jockey Wheel Ceramic Bearing Ultralight Bicycle Product description *12/17T super large size guide wheel set system *Saves 45% chain friction resistance compared to 11T guide wheels” *Ceramic bearing version saves more than 2.2 watts of average power compared to the original transmission system *Full carbon fiber guide arm *Full 7075 aluminum alloy CNC cutting lightweight guide wheel and TC4 titanium alloy spindle *Color: Anode red, ename...


 • FOB Çmimi: US $ 0.5 - 9,999 / copë
 • Min.urdhër Sasia: 100 Copë / copë
 • Furnizimi Aftësia: 10000 Copë / copë në muaj
 • Port: Shenzhen
 • Termat pagesës: L / C, D / A, D / P, T / T
 • Detail Product

  design concept

  Produkt Tags

  17TSR Carbon Fiber Bike Rear Derailleur Pulleys Jockey Wheel Bearing qeramike Ultralight Biciklete

  72680401

  Përshkrim i produktit

  * 12 / 17T super të madh udhëzues madhësia e sistemit të vendosur timon

  * Ruan 45% zinxhir fërkimit rezistenca krahasim me rrota orientuese 11T "

  * Version qeramike duke kursen më shumë se 2.2 watts e pushtetit mesatare në krahasim me sistemin origjinal të transmisionit

  * I plotë karbon guide fiber krah

  * I plotë 7075 aliazh alumini prerja CNC udhëzues i lehtë rrota dhe TC4 titan aliazh gisht

  *Color: Anode red, enamel, blue, gold, green

  * 17TSR përshtatshme për DAR SRAM Rivale FORCE

  * Qeramike Duke Version Hybrid Bearing qeramike Version NSK çeliku Duke Version

  * Pesha: 63 gram

  * Versioni i qeramike duke mbajtur është 1.2 gram të lehta se versioni Duke Steel

   

   1.Different from other brands with eccentric designs, we designed these two products adopting the SRAM concentric design. The benefit of such design is that it won’t have any negative impact on neither the crisp shifting feel nor the tooth capability of the cassette nor 

  This is also the exact reason why Shimano ceased the production of 6800/9000 and upgraded their design to R8000/9100.

  Therefore, we choose 12T/17T over 17T/17T.

  Compared to original transmission system with 11T pulley, our products decrease friction resistance by 45%, ceramic bearing pulleys save more than 2.2 watts on average with each pedaling, increase shifting speed by 20-26%. Enhanced chain stability by implementing narrow-wide tooth upper pulley for more accurate and crisper shifting.

   

  2.Extended tooth for lower pulley, to prevent chains from coming off.

  One thing to clarify is that, it’s not wise to implement narrow-wide tooth to any situation.

  Yes, narrow-wide tooth provides better stability, but it is achieved at the cost of more friction resistance. As designers and manufacturers, we aim to be adaptable, to provide different products for different occasions, to suit your need best, not bragging a certain “high tech” which looks fancy but brings negative impact for your experience.

   

  3. Titanium alloy CNC shaft.

  To pursue the goal of lightweight, we overcame as many obstacles as possible, even it’s just for 2-4 grams of improvement. Shafts of products for ETAP and mechanical are both made of 6/4 titanium alloy. Even in original SRAM products, titanium shafts are only available with RED RD, not even ETAP, ETAP shafts are made of steel.

   

  4.Patent design for ultra-lightweight concentric upper pulley structure.

  One 7075CNC screw to fasten 7 pieces. Easy to maintain or customize while remain light and durable. 

   

  Pse zëvendësojë Derailleur timon rrotull

  Së pari, poroz kufiri pozita pranverë mund të rregullojë përsëri tensionin në masë të madhe, për të përmirësuar dobësinë e shtrirje origjinale të dobët, dhe të bëjë deri poshtë tensionit te zinxhirit mes timon udhëzues dhe cogs shumë më tepër në mënyrë adekuate.

  Së dyti, numri i dhëmbëve kontakti apo kontrolluar numrin dhëmb në mes të zinxhirit dhe cogs e 17T pasme Derailleur është më e gjatë gear zhvendosur, ajo ashtu si në majë të mesme dhe të dy anët e disa shkopinj, të mëdha e kontrollit levë, më të fortë fuqinë e kontrollit.

  Së fundi, pas redesign kurbë rotacionit kafaz-së, distanca në mes timon sipërme të drejtojë dhe cogs është përmirësuar.

   

  hapat e instalimit

  17TSR- 中 英文 说明书

  1.Fist, find the screw of pulley wheel cage in the back of rear derailleur

  17TSR- 中 英文 说明书

  2.Remove the screw with cross tip Screwdriver

  17TSR- 中 英文 说明书

  3.Pull out the screw

  17TSR- 中 英文 说明书

  4. Remove and grease the screw and spring before assembly the new 12-17T carbon cade

  17TSR- 中 英文 说明书

  5. We suggest fix the spring in the left hole for the first time assembly

  17TSR- 中 英文 说明书

  6. Grease the titanium axle before assembly new cage

  17TSR- 中 英文 说明书

  7. Push the spring in the hole

  17TSR- 中 英文 说明书

  8. Clockwise rotate the cage andpush into rear derailleur

  17TSR- 中 英文 说明书

  9. Push all when make sure the positioning post right in the position

  17TSR- 中 英文 说明书

  10. Push back the screw in the hole and fix with cross tip screwdrive

  17TSR- 中 英文 说明书

  11. Finish


 • Previous:
 • Next:

 • Concentric swing system.

  SRAM has been on a different path when it comes to RD design. While Shimano and CP prefer eccentric structure, SRAM chooses concentric structure. With eccentric RD structure, the RD shifting suffers from the length difference of chain between different FD positions. If there is no FD, eccentric design is just perfect for the impact from the shifting curve from cassette to the chain length change, just like what SRAM has done for 1X system, which fulfill both the need for speedy shifting and stability.

  The new Shimano DA9100 and R8000 are implementing concentric upper pulley design, which is just another example of the excellency of such design, the relatively fixed position of the upper pulley prevents negative impacts from both jumpy surface and FD shifting, ensures the accuracy and speed of RD shifting.

 • WhatsApp Online Chat !